Ceny kryptoměn padají, Bitcoin odepsal přes 50%

Letošní rok je pro kryptoměnové nadšence divoký, stejně jako ten loňský. Jenže zatímco před rokem všichni ve velkém kryptoměny nakupovali, tak letos je situace mnohem komplikovanější. I když totiž Bitcoin za poslední půlrok klesl o více než 50 %, tak je jeho hodnota stále dvakrát vyšší loni v létě. Investoři tak musí řešit nelehké dilema: je ideální čas k nákupu za nízkou cenu, nebo bude kurz dále klesat a je nejvyšší čas na prodej?

Co formovalo ceny v prvním polovině roku 2018


Kurz Bitcoinu od začátku roku 2018 klesá, což je podle mnoha lidí důsledkem špatných zpráv. Pravdou je, že hackerské útoky, hromadný odprodej digitálních mincí z bývalé burzy Mt.Gox ani zásahy regulačních orgánů proti kryptoměnovým burzám Bitcoinu jistě nepomáhají. K poklesu by ale došlo pravděpodobně i bez nich. Loňský rok byl totiž pro Bitcoin velmi úspěšný a výrazná cenová korekce byla prakticky nevyhnutelná.
Objevují se navíc spekulace o tom, že úspěch Bitcoinu v loňském roce byl podvod. Z nedávno zveřejněné studie Johna Griffina totiž vyplývá, že prudký cenový růst Bitcoinu v roce 2017 mohla uměle vyvolat burza Bitfinex. Bez podivných machinací, ke kterým na burze docházelo, by podle autora studie cena Bitcoinu vzrostla sotva na polovinu (zdroj).

Bitcoin může i dále klesat


Bitcoin je nejstarší decentralizovaná kryptoměna, která se stala předlohou mnoha dalším digitálním měnám. Po téměř deseti letech existence už je ovšem Bitcoin zastaralý. Nové kryptoměny jsou rychlejší, levnější a nabízí mnoho funkcí, kterými Bitcoin nedisponuje. Bitcoin své konkurenty předčí pouze počtem uživatelů a také dlouholetou historií, která je jasným důkazem, že tato kryptoměna funguje. Konkurenční kryptoměny ovšem pro Bitcoin představují skutečnou hrozbu, protože nemusí na rozdíl od Bitcoinu řešit řadu technických nedostatků.
Platby v síti Bitcoin například nejsou příliš rychlé a trvají minuty až desítky minut. Síť totiž naráží na své limity a nedokáže zpracovat dostatečné množství transakcí. S tím souvisí i relativně vysoké transakční poplatky. Ty se ale naštěstí od začátku roku snížily z neuvěřitelných 30 dolarů na pár desítek centů. Jedním z velkých problémů je také neefektivní těžba Bitcoinu, bez které by síť nemohla fungovat. Bitcoin totiž využívá decentralizovaný, ale také velmi neefektivní model těžby.

Příznivci Bitcoinu mají jasno


Současný klesající trend kurzu Bitcoinu je často odůvodňován prudkým cenovým růstem z loňského roku. Arthur Hayes (jeden ze zakladatelů burzy BitMEX) považuje současnou korekci za logickou a sám naznačil, že Bitcoin může klesnout až ke třem tisícům. Do konce roku by se ovšem podle něho měl trend změnit a Bitcoin by mohl dosáhnout 20 až 50 tisíc.
Kurz Bitcoinu za poslední měsíce sice klesal, ale prokázal také mnohem lepší odolnost vůči negativním zprávám. To, že Bitcoin na negativní zprávy příliš nereaguje, ukazuje na vyšší cenovou stálost. Pořád se ale jedná o kryptoměnu a ty jsou, jak je obchodníkům dobře známo, velmi volatilní.

Vydělávat lze, i když cena klesá


Není žádným tajemstvím, že kryptoměny jsou oblíbené zejména mezi obchodníky a investory. Dlouhodobé investory ovšem nyní nahrazují spekulanti, kteří se snaží využít častých cenových výkyvů. Jejich filozofie je jednoduchá: nakoupit při nízkém kurzu, počkat až cena trochu vzroste a pak kryptoměnu se ziskem prodat. Vysoce volatilní kryptoměny se pro tento způsob obchodování zdají být ideální.
Výše uvedený způsob obchodování funguje jen za předpokladu, že bude hodnota kryptoměny alespoň dočasně růst. Jenže ne všichni věří tomu, že Bitcoin ještě poroste. Pomocí CFD lze ale vydělat i na poklesu ceny. Nákupem CFD Bitcoinu totiž nekupujete skutečný Bitcoin, ale jen spekulujete na změnu jeho ceny. Vsadit si tak můžete jak na růst, tak na pokles vybrané kryptoměny. Ačkoliv tedy situace pro Bitcoin a další kryptoměny nevypadá dobře, obchodníci mohou i nadále vydělávat. Stačí jen správně uhodnout budoucí vývoj ceny.

24.07.2018 20:01:31 | Autor: Tom | stálý odkaz

<< na úvod
TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se